Delegat Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży

Delegat biskupa włocławskiego ds. pomocy ofiarom nadużyć seksualnych przez osoby duchowne:

Pomoc ofiarom nadużyć seksualnych, pokrzywdzonych w dzieciństwie przez osoby duchowne to zadanie delegata biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. W diecezji włocławskie tę funkcję pełni od 2015 roku ks. Piotr Stolecki.

Zgodnie z Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski znowelizowanymi w 2017 r:

W przypadku, kiedy przełożony kościelny, którym jest odpowiednio biskup diecezjalny lub wyższy przełożony zakonny, otrzyma przynajmniej prawdopodobną wiadomość o popełnieniu przez duchownego czynu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia, zobowiązany jest do wszczęcia wstępnego dochodzenia kanonicznego (Aneks 2).

Do zadań delegata należy:

wysłuchanie osoby zgłaszającej wykorzystanie seksualne;
prowadzenie dokumentacji z tego spotkania, które będzie służyło w dochodzeniu wstępnym tak, aby w miarę możności osoba zgłaszająca nie musiała wielokrotnie opowiadać o swoim doświadczeniu;
wskazanie osobie zgłaszającej na możliwość otrzymania pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej;
informowanie o dalszym postępowaniu w sprawie.

ks. Piotr Stolecki
tel. 518 014 847 | 609 076 919
e-mail: piotrstolecki@wp.pl

Duszpasterz ds. kontaktu z małoletnimi ofiarami nadużyć seksualnych i ich rodzicami:

ks. Sebastian Adamczyk
e-mail: sebastianadamczyk@wp.pl

Normy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży – Kodeks właściwego postępowania w diecezji włocławskiej

Dokumenty Konferencji Episkopatu Polski

PREWENCJA nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce

Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia