Zróbmy naszą, zawiślańską monstrancję

W związku z przygotowaniem naszej kaplicy adoracji, zrodził się pomysł, aby przygotować także naszą monstrancję.

Nie kupioną w sklepie z naczyniami liturgicznymi, ale stworzoną poniekąd przez nas samych. Zostanie ona przygotowana specjalnie dla naszej parafii. Nie chcemy jednak by na jej wykonanie składano ofiary. 

Maryję, naszą Patronkę w litanii nazywamy Arką Przymierza. Jest to wezwanie inspirowane starotestamentalnym miejscem przebywania Boga wśród Izraela. Kiedy miano zbudować Arkę Przymierza, lud izraelski na jej wykonanie składał kosztowności, o czym czytamy w Księdze Wyjścia (25, 1-8): „Pan tak przemówił do Mojżesza:  «Powiedz Izraelitom, aby zebrali dla Mnie daninę. Od każdego człowieka, którego skłoni do tego serce, przyjmijcie dla mnie daninę. Macie zaś przygotować dla Mnie jako daninę: złoto, srebro i brąz, (…). I uczynią Mi święty przybytek, abym mógł zamieszkać pośród was”. My również czynimy Panu miejsce by mógł przebywać pośród nas – monstrancję. 

Kochani! Chcielibyśmy, żeby każdy z Was mógł mieć osobisty udział w jej przygotowaniu. Zapraszam Was, byście na jej wykonanie składali srebro i złoto. Może ktoś zechce przekazać swoją biżuterię, łańcuszek, pierścionek, kolczyk. Może obrączkę po zmarłym małżonku, ulubioną broszkę. Kosztowności te zostaną przetopione, i z tak uzyskanego materiału zostanie wykonana nasza monstrancja. W pewnym sensie każdy będzie mógł być jej częścią, jakby sam stale przebywał w bliskości Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Złoto i srebro można składać w zakrystii lub kancelarii. 

Mamy nadzieję, że spodoba się Wam ten pomysł i z radością podejmiecie zaproszenie do stworzenia dzieła, które na zawsze pozostanie w tej parafii.

więcej
BeeCode 2019